Τετάρτη 19 Οκτωβρίου 2011

Real Madrid-Lyon

Παιχνίδι για έναν ρόλο ήταν το χθεσινό ματς μεταξύ των δύο ομάδων. Ο Kaka' και η παρέα του συνέτριψαν με το επιβλητικό 4-0 την Λυών του Courcuff. Στο 19' μετά από εξαιρετικό κόρνερ του Ozil, ο C.Ronaldo έκανε την κεφαλιά και ο Karim Benzema έκανε εύκολα από κοντά το 1-0. Μέχρι την λήξη του ημιχρόνου δεν έγινε κάποια άλλη αξιόλογη φάση. Στο δεύτερο ημίχρονο, και οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά αλλά στο 47' ο Khedira έκανε το 2-0 μετά από την μεγάλη περιοχή. Το παιχνίδι συνεχίστηκε με τους ίδιους ρυθμούς μέχρι το 55' που ο Mesut Ozil έκανε το πλασέ από αριστερά και ο Lloris έχασε την μπάλα από τα χέρια του και αυτή κατέληξε στα δίχτυα. Οι ρυθμοί ύστερα έπεσαν αρκετά μέχρι την στιγμή που μπήκε ο Kaka' (75'). Από εκείνη την στιγμή το παιχνίδι πήρε άλλη τροπή. Στο 77' μετά από πολύ καλή ενέργεια του Kaka' ο Ronaldo πήρε την μπάλα έκανε το σουτ αλλά το γκολ ακυρώθηκε από τον πρώτο βοηθό. Μικρό το κακό όμως για την Ρεάλ διότι στο 81' μετά από κόρνερ ο Sergio Ramos κοντρόλαρε και με καταπληκτικό σουτ έκανε το τελικό 4-0. Έτσι τελείωσε αυτό το παιχνίδι που ήταν ειλικρινά παιχνίδι για έναν ρόλο. Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες. Διευκρινίζεται πως μετά την χθεσινή της νίκη η Ρεαλ είναι μόνη πρώτη στον όμιλο της.